تاثیر رفتار والدین در تربیت فرزندان

پس از سرگذشت های متعدد به «انسی» مراجعت کرد و بعد در چند جا نوکر شد و از خانه ی ارباب اولش یک روبان دزدید و خدمتکار را متهم کرد و از آنجا بیرونش کردند؛ سپس ارباب دیگری یافت که قدرش را بهتر می دانست ولی او با زندگی ماجراجویی خوشتر بود، لذا با ماجراجویی به نام «باکل» شریک شد و راه بیابان در پیش گرفتند و شهر به شهر می گشتند و معرکه می گرفتند تا بالأخره پس از مسافرت های متعدد در سال ۱۷۳۸ به سن ۳۶ سالگی در «شارمت» با مادام «وارنس» مستقر گردید و با جدیت و پشتکار قابل ستایشی به تکمیل اطلاعات و تحصیل در رشته های مختلف و مطالعه ی دقیق مؤلفین و فلاسفه و منتقدین پرداخت.مادام وارنس دوست دیگری داشت و با روسو دست به کارهای مختلف زدند تا این که در سال ۱۷۴۰ به عنوان دایه در لیون کاری پیدا کرد و پس از چندی دوباره به شارمت مراجعت نمود و پس از دو سال در تابستان ۱۷۴۲ عازم پاریس شد. « ژان ژاک روسو» فیلسوف و نویسنده بزرگ فرانسوی در ۲۸ ژوئن ۱۷۱۲ در شهر «ژنو» سویس متولد شد و در شب دوم ژوئیه ۱۷۸۷ در قصر «آرمی نوویل» در حوالی پاریس در گذشت.«ژان ژاک» اندکی پس از تولد مادر خود را از دست داد و اقوامش از او پرستاری کردند.

خداوند به دوفرشته مأمور ساختمان کودک در رحم مادر وحی می کند قضا وقدر وفرمان مرادر بارۀ طفل ثبت نمایید وبرای من شرط بداء قرار دهید یعنی صفاتی را که ثبت می کند به طور سرنوشت قطعی نیست بلکه در شرایط مخصوص قابل تغییر است .فرشتگان می گویند چه بنویسم؟ پس خدا وحی می کند سر بردارید وپیشانی مادر را ببینید . در این سفر با اختراع جدید خود می خواست دنیا را قبضه کند و صاحب مال و مکنت فراوان شود اما تنها نتیجه ای که عایدش شد این بود که آکادمی علوم، مؤلف را به خاطر حُسن ابتکاری که به خرج داده بود رسماً تبریک گفت. ما بچه را به خاطر آنکه اجتماعی و مبادی آداب شود، به گونهای تربیت میکنیم که دروغگویی و چاپلوسی را یاد میگیرد. خیلیها فکر میکنند اگر بچه را ذرهای رها کردند وحشی و بیادب و غیراجتماعی بار میآید. آن ها مشاهده کردند در خانه هایی که پدر با کودک بیشتر بازی می کند و ارتباطش با کودک در زمینه بازی های فکری، ورزش کردن، دویدن و محبت کردن است، والدین با هم همکاری مناسب تری در تربیت کودک دارند نقش والدین در تربیت فرزندان و مادر راحت تر می تواند به کودک آموزش های لازم را بدهد.

میراث گران بهایی که همه ما به عنوان پدر و مادر برای فرزندانمان به جای می گذاریم احساس عزت نفس است. غالب اوقات خود را به مطالعه و تفکر مصروف می کرد تا اینکه به عنوان منشی به سفارت فرانسه در «ونیز» مأمور شد. وی در ادامه مطالب خود افزود: بر فرض اینکه عمر طبیعی انسان ها را میانگین ۸۰ سال بدانیم، ۳ سال اول زندگی بهترین زمان و طلایی ترین زمان برای تربیت یک انسان می باشد. پس از این حوادث روسو در سال ۱۷۵۷ در «مون مورانسی Montmoroncie» ملک پرنس «دوکنده» مستقر گردید. کمی بعد در «ارمیتاژ » ملک مارشال «دو لوکزامبورگ» اقامت گزید و به انشای تألیفات اساسی خود پرداخت. ، تعلیم و تربیت به کجا میرود؟ راغب اصفهانی در مفردات مینویسد: «اعلام و تعلیم در اصل به یک معنی است، اعلام در موردی بهکار میرود که خبری سریعاً ذکر شود، و تعلیم مربوط به جایی است که چیزی تکرار گردد، بهصورتی که اثر آن در نفس متعلّم باقی بماند». استفاده از اینروش در تربیت کودکان از بهترین روشها است، زیرا روح و روان کودک، پاک و طاهر و خالی از هر عادت است و مستعد برای پذیرش رفتار و کردار پسندیده انسانی میباشد.

روسو درباره قصه مشهور زاغ و روباه، که در اصل اثر ژان دولافونتن، نویسنده فرانسوی قرن ۱۷ است، میگوید که بچهها پس از شنیدن این قصه رفتار روباه را تقلید کرده و گول زدن دیگران را یاد میگیرند، و آنگونه که تصور میشود از عاقبت زاغ عبرت نخواهند گرفت. شخصا معتقدم که فیلم و سریال و تئاتر میتوانند امروزه بخشی از محتوای آموزشی باشند و ارزش آموزشی، حتی بیشتر از کتابها، دارند؛ چون جزو جهان جدید هستند و بچهها بیشتر با آنها انس دارند تا با کتابها. اصول تربیت کودک جز معدود مسائلی است که فرهنگ والدین در آن نقشی ندارد و یک الگوی جهانی در بین کل کشورهای دنیا و در راستای حفظ سلامت جسم و روان کودک است؛ اما آنچه در تربیت فرزندانتان باید در نظر داشته باشید این است که هیچگاه سعی نکنید کودکان خود را کنترل کنید بلکه روشهای درست زندگی کردن را به آنها بیاموزید تا خودشان بتوانند کنترل کردن زندگی را یاد بگیرند. وی به خانوادههای پرکار اشاره و مطرح کرد: در این خانوادهها والدین کل روز درگیر مشغلههای کاری خود هستند و خانه برایشان تنها یک خوابگاه است و فرزندان در این خانوادهها نقش کلیددار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید