وظیفه و نقش پدر در تربیت فرزندان

تامین هزینه پوشاک، مسکن و تغذیه فرزند تا وقتی که او به سن استقلال مالی برسد، به عنوان یک حق بر عهده پدر و در مواردی بر عهده مادر است. برای مثال، وقتی فرزندتان میخواهد کارهای کوچکی مانند بستن زیپ شلوار، بند کفش یا دکمههایش را خودش انجام دهد، این اجازه را به پسرتان بدهید. همچنین کودک در دو سالگی مفهوم خشم و دعوا را متوجه میشود و ممکن است گاهی با صدای بلند در خانه گریه کند؛ اما مفاهیمی مانند نفرت، حسادت و سایر موارد مشابه را درک نمیکند. با این حال پسران در این سن هنوز هم به طور کامل و واضح متوجه تمام جملات و حرفهای والدین خود نمیشوند. در این سن دامنه لغات و جملات کودکان معمولاً گسترش مییابد. در حقیقت، این موارد همگی مسائلی هستند که شاید بسیاری از پدران به آنها توجهی نداشته باشند. همچنین تربیت از کلمه «ربّ» به معنی مالک، سید و مربّی اشتقاق مییابد و اینگونه معنی میشود: انجام وظیفه کردن به شیوه نیکو و پسندیده. اینکه چطور باید خودمان را تربیت کنیم؟ کودکی باید چگونگی عشق ورزیدن را به کودکان یاد بدهد، اگر آنها نتوانند اول خود را دوست داشته باشند، نمیتوانند دیگران را هم دوست داشته باشند. هنگامی که فرزند شما کار خوبی انجام میدهد در جایی که او نیست مثلا پیش پدربزرگ و مادربزرگ و غیره از کارهای خوب او تعریف کنید تا او مورد تمجید و تشویق دیگران نیز قرار بگیرد.

همچنین میتوانید او را ترغیب کنید تا خودش لباسهایش را بپوشد، دوش بگیرد و به کارهای شخصیاش برسد. اگر با انجام تمام این راهکارها و مجازات ها باز هم رفتار فرزندتان اصلاح نشد، باید یک روش جدید دیگری را امتحان کنید. پس در این سن به او زمان دهید و تشویقش کنید تا تلاش کند، شکست بخورد و مجدد تلاش کند. برای مثال، از پسر خود بخواهید تا در درست کردن یک کیک عصرانه به شما کمک کند، از او یک قاشق بخواهید یا مسئولیت مراقبت از کودک دیگر خود را به او بسپارید. بنابراین از اینکه فرزند پسر شما احساسات زنانه پیدا کند، نترسید؛ چرا که به هر حال احساس مرد بودن از پدرش که همجنس خودش است، به او منتقل خواهد شد. به هر حال نظرات متفاوت است؛ اما همانطور که مشخص است، هر دو دیدگاه بر اهمیت دوره کودکی و نوجوانی تأکید دارند. حال آن که فراهم کردن چنین شرایطی برای او بسیار مفید است؛ چرا که فرزندتان در آینده مرد خواهد شد و بدین ترتیب میتواند نظر اطرافیان را به خود جلب کند. در رابطه با سن طلایی تربیت فرزندان دیدگاههای مختلفی از سوی روانشناسان مطرح است؛ به طوری که برخی معتقد هستند از زمان تولد تا ۵ سالگی، بخش مهمی از شخصیت کودک شکل میگیرد.

البته این موضوع در مورد کودکان با سنین بالاتر صادق است؛ ضمن اینکه نیاز است تا به صورت غیرمستقیم فرزندان خود را تحت کنترل داشته باشید! در همین راستا، در ادامه یکسری نکات کاربردی برای تربیت فرزند پسر را بر اساس گروههای سنی مختلف (تا سنین ۱۵ سالگی) مورد بررسی قرار میدهیم. تربیت فرزند پسر دو ساله به سبب تکامل نیافتن مغز کودک، اندکی دشوار است. به عبارت دیگر، کودک در دو سالگی راه میرود، حرف میزند و میتواند اولین کلمات خود را ادا کند. یعنی تصمیم بگیرد که حرف شما را بپذیرد و آنچه میخواهد را بعداً به دست بیاورد یا به اصرار و پافشاریاش ادامه دهد و در نتیجه هیچ دسری نخورد. برای تربیت فرزند پسر خود اجازه دهید تا به عنوان فردی مستقل برخی کارهایش را خودش انجام دهد. بنابراین، در صورتی که پدر و مادر هر دو زنده و واجد شرایط لازم برای تربیت کودک باشند، تعلیم و تربیت بر هر دو واجب است و اگر یکی از آنها به انجام آن مبادرت نمود، از دیگری ساقط میشود و اگر هیچکدام بهمسئولیت خود عمل ننمودند، هر دو گناهکار میباشند، البتّه نسبت به حضانت و نگهداری کودک مادر اولویت دارد.

بدین سان ضروری است که بین دو همسر درحالت، برخورد، ناسازگاری و دعوا نباشد و اگر هم هست لااقل از دید کودک مخفی باشد. بنابراین یکی از نکات ضروری در تربیت فرزند پسر این است که آنان را از سنین خیلی پایین تشویق کنید تا در مورد هیجانات درونی خود صحبت کنند، از سکوت و خاموشی بیرون بیایند و عکسالعمل خودشان را با سخن گفتن نشان دهند. گذشته از موضوع عواطف و احساسات مادری که زنان خوشبختانه و هم متأسفانه درگیر آن میباشند و با حداقل امکانات پس از طلاق حاضر به حضانت فرزند خود میباشند؛ از نظر اجتماعی و فرهنگی مصلحت طفل ایجاب میکند که در حضانت و در کنار مادر باشد، زیرا پدر نمیتواند بعد از مادر به نحو شایسته فرزند را مورد تربیت و پرورش قرار دهد، چون از نظر روحی و اجتماعی موقعیت این کار را ندارد. همانندسازی، الگوگیری و بسیاری از آموزشها و پرورشها به نحو غیر مستقیم، از راه بازی فراگرفته میشود. پیامبر اسلام (ص) میفرماید: اگر یکی از شما به مسافرت رفت، هنگام بازگشت تا جاییکه در توانش است، برای خانوادهاش هدیهای بیاورد. اگر کودک در این سن مورد مراقبت دقیق خانواده قرار گیرد , فردی آرام ودارای شخصیتی متعادل و فرمانبر خواهدشد و برعکس چنانچه از مهر و محبت خانوادگی محروم بماند , فردی کج رو و بزهکار خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید